טיפול בדום נשימה בשינה – מה האפשרויות

דום נשימה בשינה הוא הפרעת שינה נפוצה המאופיינת בהפרעות בנשימה במהלך השינה, מה שמוביל לאספקת חמצן לקויה לגוף ולשיבוש מנוחה. ללא טיפול, זה יכול להיות השלכות בריאותיות חמורות. למרבה המזל, מגוון אפשרויות טיפול יעילות זמינות כדי לסייע בניהול והקלה של הסימפטומים של דום נשימה בשינה.

חשוב לבחון כל מקרה לגופו

לחץ אוויר חיובי מתמשך (CPAP): טיפול במכשירי CPAP הוא טיפול נפוץ ויעיל ביותר לדום נשימה חסימתי בשינה (OSA). זה כולל חבישת מסכה המחוברת למכונה המספקת זרימה קבועה של לחץ אוויר, ושומרת על דרכי הנשימה פתוחות במהלך השינה. CPAP עוזר להפחית נחירות, לשפר את איכות השינה ולמנוע את ההפרעות בנשימה.

לחץ אוויר חיובי דו-שכבתי (BiPAP): בדומה ל-CPAP, BiPAP מספק גם לחץ אוויר דרך מסכה, אך הוא מתאים את רמות הלחץ במהלך השאיפה והנשיפה, מה שהופך אותו למתאים במיוחד למטופלים ש-CPAP אינו נוח.

אוורור סרוו אדפטיבי (ASV): מכשירי ASV מתאימים את לחץ זרימת האוויר בהתבסס על דפוסי הנשימה של המטופל, ומספקים קצב נשימה טבעי יותר. אפשרות זו מומלצת לרוב לחולים עם דום נשימה מרכזי בשינה.

מכשירי פה: מכשירי שיניים, כגון מכשירי התקדמות הלסת התחתונה, יכולים למקם מחדש את הלסת התחתונה והלשון כדי לשמור על דרכי הנשימה פתוחות. מכשירים אלה שימושיים למקרי OSA קלים עד בינוניים.

שינויים באורח החיים: עבור אנשים עם דום נשימה קל בשינה או אלה המעוניינים להשלים את הטיפול שלהם, התאמות באורח החיים כמו ירידה במשקל, פעילות גופנית סדירה, הימנעות מאלכוהול ותרופות הרגעה ואימוץ לוח זמנים קבוע לשינה יכולים להיות מועילים.

ניתוח: ניתן לשקול התערבויות כירורגיות כאשר טיפולים אחרים מתגלים כבלתי יעילים או במקרים של דום נשימה חמור בשינה. ההליכים יכולים לכלול uvulopalatopharyngoplasty (UPPP), התקדמות גניוגלוסוס (GA), ואפילו ניתוח בריאטרי לירידה במשקל.

Inspire Therapy: טיפול חדשני זה כולל השתלת מכשיר המנטר דפוסי נשימה וממריץ את העצב ההיפוגלוסלי לשמור על דרכי הנשימה פתוחות במהלך השינה.

טיפול יעיל בדום נשימה בשינה כולל לרוב שילוב של גישות המותאמות לצרכים הספציפיים של הפרט. התייעצות עם מומחה שינה יכולה לסייע בזיהוי תכנית הטיפול המתאימה ביותר, המובילה לשיפור איכות השינה, שיפור הבריאות הכללית ואיכות חיים טובה יותר.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
לקות שמיעה מהי? ואיך ניתן לשפר את השמיעה
אם אתם מוצאים את עצמכם לא פעם ולא פעמיים נאבקים ביכולת לשמוע קולות, צלילים, שיחות ורחשים - ייתכן כי חלה...
קרא עוד »
מרץ 27, 2019
איך יש להתגונן מול נגיף הקורונה?
מספרי הנדבקים בקורונה, עולים ומאמירים, אנחנו שומעים יותר ויותר על מקרים במדינות אחרות ולצערנו נחשפו...
קרא עוד »
מרץ 02, 2020
ניקוי חלונות בצורה קלה ובטוחה
ניקוי חלונות יכול להיות משימה פשוטה אם תבצע כמה שלבים פשוטים. להלן מדריך שלב אחר שלב לניקוי חלונות...
קרא עוד »
אוק 04, 2023