איך להקל בתסמיני שיעול אצל ילדים?

שיעול אצל ילדים

החורף בשיאו וילדים רבים חולים וסובלים משיעול טורדני. שיעול הוא רפלקס טבעי של הגוף המעוניין להיפטר מגורם זר שמפריע לנשימה, אבל שיעול מתמשך יכול לבשר על מחלה ולפגוע בתפקוד ובאיכות החיים. כיצד תבחינו בין סוגים שונים של שיעול ומה ניתן לעשות על מנת להתמודד עם סימפטומים של שיעול? דרכים להקלה שיכולות לעזור.

מהו השיעול ממנו סובל הילד?

בראשונה נבחין בין שני סוגים של שיעול הנבדלים זה מזה – שיעול יבש ושיעול רטוב. שיעול רטוב המלווה בהוצאת ליחה נחשב לשיעול פרודקטיבי היות והוא נועד לסנן גורם זר מהגוף או להקל שחרור של ריר שהצטבר. ריכוז גבוה של ריר מצטבר במיוחד בעת שכיבה ולכן, לרוב הילדים שסובלים משיעול רטוב יחוו התקפי שיעולים בשעות הלילה או בעת השינה ואלה כמובן ימנעו את מנוחתם. שיעול עם לחיה נגרם לרוב מזיהומים שונים כמו צינון ושפעת ומלווה לרוב גם בעיניים רטובות ובנזלת. שיעול יבש הוא שיעול שנשמע אחרת משיעול רטוב קצת כמו צפצופים וחרחורים והוא לא כולל ליחה ולרוב הוא מבשר על קשיי נשימה או מלווה בקשיי נשימה. הוא יכול להיווצר גם בעקבות מחלות זיהומיות אבל בעיקר כאלה שתוקפות את דרכי הנשימה.
בכל מקרה של שיעול מתמשך שאינו מרפה חשוב לגשת לבדיקה אצל הרופא ולבחון מה מקור השיעול, כי שיעול הוא לרוב סימפטום לנגיף ויראלי או חיידקי ולעיתים כאשר מטפלים בנגיף במידת האפשר ניתן בסופו של דבר להיפטר גם מהשיעול.
עם זאת, יש לקחת בחשבון כי שיעול בילדים יכול להיות עניין מתמשך ויכול להימשך מספר ימים ואפילו כמה שבועות ובזמן הזה הילד סובל מהשיעול במיוחד כשהשיעול עוצמתי ויכול לגרום לכאבים בבית החזה ואפילו לכאבי ראש.

מתרופות סבתא ועד מדכאי שיעול בצורת סירופ

יש כמובן כל מני תרופות סבתא שיכולות להקל על השיעול כמו למשל, שתיית תה עם דבש וחליטות המבוססות על צמחי מרפא. לדוגמא – חליטות אורגנו או טימין (קורנית) בתוספת דבש ולימון סחוט. אפשר גם לגרד ג'ינג'ר ובצל ולשתות עם הלימון או הדבש. עיסוי בשמן זית אף הוא נחשב לדרך בה נהגו להשתמש בעבר כאשר מעסים את בית החזה בשמן זית להקלה על דרכי הנשימה. גרגור מי מלח וגרגור של כורכום יכולים לסייע במיוחד אם השיעול גורם לגרד בגרון. חשוב מאוד לעודד את הילדים לצרוך נוזלים ולהימנע מצריכת מוצרי חלב שיכולים לגרום להיווצרות ליחה. כמובן שהסבתות גם היו ממליצות על מרק עוף צח כארוחת צהריים משביעה ומקילה בסיטואציה שזאת.

מומלץ לדאוג לסביבה תומכת כמו להשתמש במכשיר אדים להוספת לחות לחדר וכן לנקות את תעלות האף עם מי מלח. יש גם מכשירים שמאפשרים לשאוב מצבורי נזלת וכך לנקות את האף, כיוון שנזלת נחשבת כגורם לשיעול. יש גם תרסיסי מי מלח שמסייעים בנושא. במידה ויש גודש בדרכי הנשימה והשיעול מחמיר או לא עובר כדאי להשתמש גם בסירופ המבוסס על רכיבים מדכאי שיעול שמתאימים הן לשיעול יבש והן לשיעול רטוב המבוססים על חומרים פעילים כמו למשל, קודאין. קיימות תרופות ללא מרשם רופא המתאימות לילדים ויכולות לסייע גם במקרים של גודש בדרכי הנשימה העליונות, כשיש סירופ מכייח וסירופ שגם מפחית את צמיגות הליחה. חשוב מאוד לעקוב אחר ההוראות ולתת את הסירופ במינון המומלץ על פי העלון לצרכן.

דאגו גם לסביבה נקייה ומאווררת בחדרו של הילד, כדי זיהום אוויר עשוי להחמיר את השיעול וחפשו את הדרכים האפקטיביות ביותר בהתאם לגילו.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
שמירה על תזונה נכונה במהלך ההריון
חשיבותה של שמירה על תזונה נכונה במהלך ההריון היא עצומה. אם יודעים לשמור על תזונה נכונה אזי הבריאות של...
קרא עוד »
דצמ 18, 2018
פסיכולוגית cbt סי בי טי – מתאים לילדים ולמבוגרים
שירותיה של פסיכולוגית cbt סי בי טי יכולים להיות מועילים ורלוונטיים הן עבור מבוגרים והן ילדים אשר יהיו...
קרא עוד »
אוג 17, 2021
לשמור על כושר בבאר שבע
יש הרבה דברים שאנחנו יכולים לעשות כדי לשמור על עצמנו בכושר בחיי היומיום שלנו. אנחנו יכולים לעשות זאת...
קרא עוד »
אוק 03, 2022