שיניים ישרות לילדים – כל מה שצריך לדעת

יישור שיניים לילדים

כמה זה חמוד בעינינו, כמבוגרים, לראות ילד קטן או נער מתבגר עם "קוביות" על השיניים. אבל יישור שיניים לילדים הוא לא רק קלישאה חברתית חמודה, אלא שירות בריאותי שיכול ליצור השפעות ארוכות טווח על בריאות השיניים והביטחון העצמי של הילד – ושל המבוגר שהוא או היא יהפכו להיות.

בשנים האחרונות אנחנו עדים להתקדמות מדהימה בתחום האורטודנטיה, וכיום ניתן לבצע יישור שיניים מהיר ושקוף, כזה שכמעט ולא ניתן להבחין בו, והתוצאות מעולות.

על אף ההתקדמות הרבה, חשוב להדגיש כי יישור שיניים לילדים מומלץ לעבור רק אצל רופא אמין ומקצועי עם ניסיון רב בתחום של יישור שיניים לילדים, זאת בשל תווי פניהם הזהירות, הרגישות הרבה אותה צריך להפגין וההשלכות המשמעותיות שיכולות להיגרם עקב טיפול לקוי.

בשורות הבאות תקבלו מידע רב אודות תהליך היישור, הגיל האופטימלי , השיטות הקיימות והתוצאות הצפויות.

 

באיזה גיל כדאי להתחיל?

הגיל האופטימלי להתחלת טיפול יישור שיניים לילדים תלוי בסוג הבעיה והגורם לה. ישנם הורים שלא מודעים כי אפשרי וחשוב להתחיל לתקן בעיות מסוימות בגיל צעיר, אפילו לפני שנשרו כל שיני החלב של הילד.

יישור שיניים מוקדם

מומלץ עבור ילדים עם הרגל של מציצת מוצץ או אצבע, דחיפת לשון או הרגלים בעייתיים דומים. הטיפול צריך להיעשות בדחיפות גם כאשר הוא קשור לסגר צלבי (סגר הפוך של השיניים הקדמיות ו/או האחוריות) או לצפיפות גבוהה בין השיניים, מה שמקשה על השיניים החדשות "למצוא מקום", או כל בעיה מבנית אחרת כמו גדילת לסת בלתי תקנית או יחס בעייתי בין השיניים ללסתות. לבסוף, גם איבוד מוקדם מדי של שיני החלב, או לחילופין בעיות בשיני החלב שמפריעות לשיניים הקבועות לבקוע – יכולים גם הם לגרום לבעיות בשיניים שכדאי לטפל בהן בשלב מוקדם.

יישור שיניים מלא

טיפול מלא ליישור שיניים יכול להתבצע רק אחרי שנשרו כל שיני החלב ואחרי ששיניים קבועות צמחו במקומן. לעתים הטיפול יכול לעמוד בפני עצמו, ובמקרים אחרים הוא מומלץ כשלב שני אחרי שהילד עבר יישור שיניים מוקדם. בכל מקרה, אם יש לכם ספק לגבי השיניים של הילד שלכם כדאי לפנות למומחה ליישור שיניים כמה שיותר מוקדם כדי להחליט על תוכנית הטיפול המתאימה ועל העיתוי ההכרחי לתחילת הטיפול.

 

כמה זמן זה לוקח?

לפני תחילת הטיפול, תתבצע בדיקה קלינית מקיפה שבמהלכה יחליטו הרופא או הרופאה האם הילד זקוק לטיפול, מה מידת הדחיפות ומה תוכנית הפעולה האופטימלית. הם יחליטו על תוכנית זו ביחד עם ההורים, בהתאם להעדפות שלהם ולאפשרויות העומדות לפניהם.

משך הטיפול עצמו תלוי בגורמים שונים כולל חומרת הבעיה, סוג הטיפול שנבחר, או אפילו מידת ההתמדה של הילד במידה ויש צורך בהתקנים חיצוניים או נשלפים שעל הילד להרכיב מספר שעות במהלך היום. בתלות בשלל הגורמים האלה, ניתן להעריך כי יישור שיניים לילדים יארך כשנה וחצי בממוצע אצל רוב הילדים.

 

אילו שיטות ליישור שיניים קיימות אצל ילדים?

כאשר מדובר בילדים אז יבחר רופא השיניים בשתי שיטות יישור עיקריות: יישור באמצעות סמכים (מה שהרבה אנשים מכירים בתור גשר) או יישור באמצעות קשתיות (פלטות אשר ניתן להסיר בחלקים מסוימים של היממה). השיטה תותאם לפי צורכי הילד, דעתו של הרופא וכמובן רצון ההורים.

 

למה חשוב לטפל דווקא אצל מומחה ליישור שיניים?

יישור שיניים לילדים הוא תהליך מורכב שדורש מומחיות, רגישות וניסיון של שנים. מומחיות תבוא לידי ביטוי באפשרויות השונות שיאפשרו לרופא לשמור על שיני הילדים מבלי הצורך לבצע עקירות, ביכולת של הרופא לזהות אתגרים ובעיות מבעוד מועד וכמובן באפשרויות הרבות העומדות לרשותו עקב שנים רבות של ניסיון. לא כולם מודעים למשמעות הרבה שיש לעקירות שיניים על מבנה הפנים. לכן, להורים מומלץ להשקיע את הזמן ולברר לגבי רופא מומחה ליישור שיניים, כדי להעניק לילדיהם חיוך זורח שישרת אותם בהמשך החיים וייתן להם לגדול עם ביטחון עצמי בריא ועם מבנה חלל פה תקין.

 

נכתב באדיבות: ד"ר עידית ברקנא מומחית ליישור שיניים לילדים.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
טיפול בדום נשימה בשינה – מה האפשרויות
דום נשימה בשינה הוא הפרעת שינה נפוצה המאופיינת בהפרעות בנשימה במהלך השינה, מה שמוביל לאספקת חמצן...
קרא עוד »
אוג 18, 2023
באיזה בעיות רפואיות ניתן לטפל באמצעות צ'י קונג טיפולי
לא מעט אנשים פותחים את שגרת היום שלהם, בביצוע תרגילי צ'י קונג. מדובר בתרגילים לא מורכבים מדי, אשר אינם...
קרא עוד »
ינו 08, 2019
דלקות האוזניים לא מניחות לילד ואתם לא רוצים לעשות ניתוח? נסו טיפול טבעי!
אחת התופעות הקשות ביותר שילדים ותינוקות רבים סובלים מהם אלו הם דלקות אוזניים. אפשר לומר כי אלו תופסים...
קרא עוד »
אוג 27, 2019