מהו שבץ מוחי?

מהו שבץ מוחי?

המושג 'שבץ מוחי' מוכר למרבית האנשים והוא מסמל סוג של אירוע פיזי מסוכן שיכול להוביל לשיתוק הגוף, לחוסר תפקוד, לפגיעה מוחית ובמקרים חמורים גם למוות (קראו בהרחבה באתר stroke guide). שבץ מוחי הוא אחד מגורמי התמותה הנפוצים בעולם המערבי והוא נחשב הגורם השלישי שפוגע במבוגרים, זאת אחרי מחלות כמו סרטן או התקפי לב. 

אבל מה צריך לדעת על שבץ מוחי?

שבץ מוחי שידוע גם כ stroke הוא חסימה פתאומית של כלי הדם שמעבירים חמצן למוח. החסימה קורית בתוך העורקים שתפקידם להוביל חמצן ודם אל המוח וברגע שהיא מתרחשת נעצרים תפקודי הגוף. במרבית המקרים שבץ קורה בשל הצטברות של משקעים טרשתיים בכלי הדם – מה שיוצר קרישי דם בלב המובילים לשבץ. במרבית המקרים יתכן בעת האירוע קרע בדפנות של כלי הדם – מה שיוביל לזליגה של דם אל המוח ויגרום להשבתה כללית של הגוף בשל הפגיעה בחלקים התפקודיים של המוח. 

מי שיחווה שבץ מוחי יקרוס לפתע משום שהגוף לא יצליח לתפקד ללא הוראות שזורמות לגוף מהמוח. בכך יחולו תסמינים כמו: עיוות בפנים, קריסה של שרירי הידיים והרגליים,  כאבי ראש חזקים מאד, קשיי דיבור, קשיי ראייה פתאומיים, דימומים וכאבים שונים. 

כיצד מאבחנים שבץ מוחי?

אבחון כזה מתבצע מיד לאחר האירוע עצמו. בזמן האירוע חשוב להזעיק מיד את כוחות ההצלה. לאחר הטיפול הראשוני וייצוב האדם שלקה בשבץ, יעסוק הצוות ברפואי באבחון באמצעות הדמיות כמו CT או סריקת MRI. בדיקות כאלה ואחרות נועדו לאבחן את השבץ ואת החומרה שלו. לאחר תהליכים רפואיים בבית החולים מרבית המטופלים יעברו תהליך שיקומי שאמור לסייע להם לחזור לחיים רגילים ומתפקדים. סיוע של פיזיותרפיסט לשבץ, יהיה מעולה! משום שבכך אפשר לחזור להניע את הגוף בצורה טובה. 

 

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
3 יתרונות של קנאביס רפואי
כולנו מכירים את היתרונות של קנאביס. בשנים האחרונות חלה עלייה במספר מטופלי הקנאביס הרפואי. זו תוצאה של...
קרא עוד »
אפר 12, 2023
דוגמאות לרשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים
ניתוחים פלסטיים הם ענף משגשג בשנים האחרונות. עוד ועוד מטופלים פונים לבצע טיפול כירורגי שאינו כורח...
קרא עוד »
אוק 03, 2019
שאלות נפוצות על הליך שאיבת שומן
כל אחד רוצה להיות גם בריא וגם יפה, העניין הוא שפעמים רבות הדברים הללו הולכים ביחד. אם אנחנו רוצים...
קרא עוד »
אוק 14, 2018