מהו שבץ מוחי?

מהו שבץ מוחי?

המושג 'שבץ מוחי' מוכר למרבית האנשים והוא מסמל סוג של אירוע פיזי מסוכן שיכול להוביל לשיתוק הגוף, לחוסר תפקוד, לפגיעה מוחית ובמקרים חמורים גם למוות (קראו בהרחבה באתר stroke guide). שבץ מוחי הוא אחד מגורמי התמותה הנפוצים בעולם המערבי והוא נחשב הגורם השלישי שפוגע במבוגרים, זאת אחרי מחלות כמו סרטן או התקפי לב. 

אבל מה צריך לדעת על שבץ מוחי?

שבץ מוחי שידוע גם כ stroke הוא חסימה פתאומית של כלי הדם שמעבירים חמצן למוח. החסימה קורית בתוך העורקים שתפקידם להוביל חמצן ודם אל המוח וברגע שהיא מתרחשת נעצרים תפקודי הגוף. במרבית המקרים שבץ קורה בשל הצטברות של משקעים טרשתיים בכלי הדם – מה שיוצר קרישי דם בלב המובילים לשבץ. במרבית המקרים יתכן בעת האירוע קרע בדפנות של כלי הדם – מה שיוביל לזליגה של דם אל המוח ויגרום להשבתה כללית של הגוף בשל הפגיעה בחלקים התפקודיים של המוח. 

מי שיחווה שבץ מוחי יקרוס לפתע משום שהגוף לא יצליח לתפקד ללא הוראות שזורמות לגוף מהמוח. בכך יחולו תסמינים כמו: עיוות בפנים, קריסה של שרירי הידיים והרגליים,  כאבי ראש חזקים מאד, קשיי דיבור, קשיי ראייה פתאומיים, דימומים וכאבים שונים. 

כיצד מאבחנים שבץ מוחי?

אבחון כזה מתבצע מיד לאחר האירוע עצמו. בזמן האירוע חשוב להזעיק מיד את כוחות ההצלה. לאחר הטיפול הראשוני וייצוב האדם שלקה בשבץ, יעסוק הצוות ברפואי באבחון באמצעות הדמיות כמו CT או סריקת MRI. בדיקות כאלה ואחרות נועדו לאבחן את השבץ ואת החומרה שלו. לאחר תהליכים רפואיים בבית החולים מרבית המטופלים יעברו תהליך שיקומי שאמור לסייע להם לחזור לחיים רגילים ומתפקדים. סיוע של פיזיותרפיסט לשבץ, יהיה מעולה! משום שבכך אפשר לחזור להניע את הגוף בצורה טובה. 

 

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
אובדן כושר עבודה – מה זה אומר?
הרבה פעמים אנחנו שומעים ביטויים מסוימים שנראים לנו ברורים מאליהם, אך לא תמיד הכוונה שלהם מובנית עד...
קרא עוד »
מאי 09, 2020
כמה זמן לוקח להכין עדשות מגע
ישנם שלושה סוגים שונים של תהליכי ייצור של עדשות מגע: הזרקה, חדירות גז ו- thermoforming. הזרקה נעשית על ידי...
קרא עוד »
נוב 13, 2022
מה זה הייפראמזיס גרבידרום ?
אז מהי התופעה בעלת השם המפחיד והמסובך? איך נדע לזהות אותה? ראשית כל נרגיע בעזרת נתונים: שיעור הנשים...
קרא עוד »
אוק 11, 2021