אובדן כושר עבודה – מה זה אומר?

אובדן כושר עבודה – מה זה אומר?

הרבה פעמים אנחנו שומעים ביטויים מסוימים שנראים לנו ברורים מאליהם, אך לא תמיד הכוונה שלהם מובנית עד הסוף. בוודאי כשמדובר על ביטויים שקשורים, כך או אחרת, לשוק העבודה וכן לתחום של הביטוחים.

דוגמא טובה לכך, הוא הרעיון של אובדן כושר עבודה. אנשים רבים נוטים לחשוב שהכוונה היא למצב בו בן אדם לא יכול לעבוד כלל ועל כן הוא מגיע למצב של אובדן כושר עבודה, ולפיכך מגיע לו פיצוי מסוים. אך כפי שנוכל לראות מיד, זה מעט יותר מורכב מזה.

אובדן כושר עבודה מתייחס למצב, בו עובד או עובדת נפצעו, חלו, נחבלו או עברו כל אירוע אחר אשר מונע מהם אפשרות לעבוד במקצוע שלהם בצורה סדירה. המטרה היא, לספק להם ביטחון כלכלי גם במצב זה, על מנת שיוכלו לפרנס את משפחתם ואת עצמם. הביטוי הזה, כאמור, מגיע מתחום הביטוחים, הן ביטוח פרטי והן ביטוח לאומי.

כיצד הוא בנוי ואיך אפשר ליישם אותו

ובכן, כשאנחנו מדברים על אובדן כושר עבודה, לא מדובר על מאה אחוז בהכרח. אלא, על פי קביעת ביטוח לאומי, הכוונה היא לאדם שמתמודד עם 75 אחוז נכות אשר מונעים ממנו לבצע את תפקידו. יכול להיות שיהיו לו אחוזים יותר נמוכים, במקרה כזה הוא יקבל פיצוי חלקי על אובדן כושר עבודה חלקי, כמו כן, ייתכן וייקבע שהוא לא יכול לבצע את עבודתו, אך הוא יכול לעבוד בעבודה אחרת שיש לו הכשרה לכך.

צריך להדגיש גם, שיש אפשרות לקבל פיצוי על אובדן כושר עבודה זמני, כתוצאה מתאונה או מחלה נניח, אך ברגע שמצבו ישתפר, הוא יוכל לחזור לעבודה סדירה ולא יצטרך עוד לקבל פיצוי וקצבה.

כתוב/כתבי תגובה