עשה ואל תעשה: מה עושים במקרה של התקף אסתמה?

התקף אסתמה

אסתמה היא ככל הנראה אחת המחלות הנפוצות שיותר של דרכי הנשימה וכנראה שכל אחד מכיר אדם אחד לפחות שסובל ממנה. המחלה הזו היא למעשה מחלה דלקתית שגורמת לחסימה של דרכי הנשימה שכמובן מקשה על פעולת הנשימה ומי שסובל ממנה לרוב עובר תקופות בה היא "רדומה" ואינה באה לידי ביטוי לצד תקופות בהם התסמינים הם חדים וברורים ופוגעים באופן משמעותי באיכות החיים. כך למעשה אחת לכמה זמן סובל כל חולה מהתקף אסתמה שעשוי להיות קל, חריף או איפשהו באמצע וכמעט תמיד הוא לא נעים. אז מה לעשות ולא לעשות כאשר זה קורה? הנה כמה דברים שחשוב לזכור.

שימוש במשאף

ככל הנראה הטיפול הנפוץ ביותר באסתמה כיום. במקרה של אסתמה, טיפול הוא אפשרי אך ורק על ידי קבלת מרשם מרופא. המשאף מותאם על ידי רופא מומחה עם הרכב תרופתי משתנה בהתאם לכל אדם ובהתאם לתסמינים הספציפיים ודרגת האסתמה למעשה. לכן, כל חולה נדרש להסתובב תמיד עם המשאף למקרים של התקף אסתמה ולעולם אין להשתמש במשאף של אדם אחר.

להפחית את הגורמים המעודדים

הרבה פעמים התקף אסתמה מתחיל כאשר החולה נחשף לפעילות או לחומרים המעודדים אותו. זה יכול להיות פעילות גופנית המאמצת את הריאות ודרכי הנשימה, סביבה רווית כימיקלים או עשן סיגריות, גורמים אלרגניים למיניהם כמו אבק או אבקנים של צמחים, מזג אוויר קיצוני או מתח וחרדה. לפעמים אין די בהתרחקות מן הסיטואציות בזמן התקף, אך בכל מקרה כדאי להפסיק אותן באופן מיידי.

אל תנסו לטפל בזה לבד

בכל מצב, גם אם אתם כבר מורגלים בהתקפים, אם אתם חווים אותם מומלץ שתהיו בקרבת אדם קרוב שיכול מצד אחד גם לסייע לכם בטיפול ובהרגעה וגם לעזור אם חלילה זה מגיע למצב חירום כלשהו.

אסתמה היא מחלה נפוצה מאד ובמקרים הקיצוניים יותר היא גם מסוכנת. זכרו תמיד להישמע להוראות הרופאים שלכם ובכל מקרה וודאו תמיד שאתם בסביבה תומכת ושהתרופות שלכם נמצאות בקרבת מקום והן מוכנות לשימוש מיידי.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
חזיית הנקה
חזיות הנקה מיועדות ללבישה מתחת לחולצת הנקה או דחיסה. הם מחזיקים את השד במקום ומספקים תמיכה. הדבר...
קרא עוד »
אוק 30, 2022
מהו שבץ מוחי?
המושג 'שבץ מוחי' מוכר למרבית האנשים והוא מסמל סוג של אירוע פיזי מסוכן שיכול להוביל לשיתוק הגוף, לחוסר...
קרא עוד »
יונ 15, 2020
5 טיפים על אצת ספירולינה
אצת הספירולינה משפרת באופן ניכר את בריאותו של כל אדם, לאור הסגולות הרבות שלה, ראו כאן.  טיפים על אצת...
קרא עוד »
יונ 01, 2020