אלו התנאים שיקבעו שעברתם רשלנות רפואית

רשלנות רפואית

לא פעם אנשים שעברו טיפול רפואי שלא הצליח, סבורים שהרופאים נהגו באופן רשלני ועל כן הטיפול שלהם לא צלח. לעיתים הצדק איתם, אך לא תמיד. חשוב לדעת מה הם התנאים לרשלנות רפואית.

מתי טיפול לא מוצלח מוגדר כרשלנות רפואית?

כידוע, לא כל טיפול רפואי יכול להיות מוגדר כהצלחה. ישנם לא פעם מקרים שטיפולים רפואיים נכשלים מסיבה כזו או אחרת, הרי אין וודאות של מאה אחוז במדע, בטח לא בעולם הרפואה. עבור מטופלים שהטיפול שלהם כשל, כל מקרה כזה הוא בגדר אסון, אך לא תמיד הם יכולים לטעון שחוסר ההצלחה נובע מרשלנות רפואית. במאמר זה אנחנו נספק מידע על רשלנות רפואית, בשביל להבין מתי זה נכון ומתי לא.

הגדרה של רשלנות רפואית היא מאוד פשוטה, לפחות על הנייר. מדובר בטיפול שלא בוצע על פי ההלכות המוסכמות בתחום, טיפול שבוצע באופן רשלני שסיכן את המטופל באופן מודע או לא באופן מודע, כאשר הטיפול הרשלני הוא זה שגרם לנזק למטופל.

במילים אחרות, בשביל להוכיח שאכן היתה רשלנות רפואית יש לבחון את פרטי המקרה, מה היה למטופל, כיצד נהג בו הרופא, האם הוא ביצע את הטיפול כפי שמקובל, כפי שמוסכם, האם הוא עשה את כל מה שנדרש בצורה נכונה בשביל לאבחן, לאתר ולטפל במטופל.

מה הם התנאים לרשלנות רפואית?

על פי ההגדרות המשפטיות, יש שני תנאים עיקריים לטענה של רשלנות רפואית. הטענה הראשונה היא, שהרופא לא נקט בגישה הטיפולית המקובלת והמוסכמת בתחום. לשם כך יש להציג את הגישה המקובלת על ידי רופאים מומחים שידעו להסביר כיצד יש לנהוג במקרים דומים.

הטענה או התנאי השני הוא, שהטיפול הרשלני הוא זה שגרם לנזק אצל המטופל. כלומר, יש להוכיח שלמטופל נגרם נזק ושהוא אכן נגרם כתוצאה מהטיפול הרשלני ולא משום סיבה אחרת. לשם כך יש להוכיח כמובן איזה נזק נגרם וכן, מה היה קורה, בסבירות גבוהה, אם הרופא היה נוקט בגישה טיפולית נכונה.

חשוב להדגיש, זה לא פשוט להוכיח את שני המקרים, אך זה בהחלט אפשרי.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
נגיף הקורונה: כל מה שחשוב להכיר
בימים האחרונים כל מהדורות החדשות הגדולות מתחילות את שידוריהן באייטמים על נגיף הקורונה. אמנם השם...
קרא עוד »
פבר 06, 2020
במה יוגה תורמת לנו?
אי אפשר להתעלם מן העובדה כי ישראל היא אחת המדינות הלחוצות ביותר בעולם. אנו רואים זאת כאשר אנו יוצאים...
קרא עוד »
מרץ 09, 2019
רפואה אסתטית
רפואה אסתטית הוא מונח רחב המכסה מגוון רחב של פרוצדורות וטיפולים רפואיים שמטרתם לשפר את המראה של...
קרא עוד »
דצמ 07, 2022